Postitatud

Eeterlikud õlid ravivad ning teevad tuju heaks!

eeterlikud õlid

 

Eeterlikud õlid on väga kõrgelt kontsentreeritud naturaalsed taimeekstraktid. Erinevate taimede puhul kasutatakse algmaterjalina erinevaid osasid, kuid tavaliselt on kasutusel taime kõige aromaatsem osa. Tsitruselistel on selleks näiteks koor, lilledel enamasti kroonlehed ning ürtidel ning puudel-põõsastel lehed.

Kuigi tegemist on täiesti naturaalse kraamiga, ei tohi eeterlike õlidega kindlasti kergekäeliselt toimetada. Tegemist on väga võimsa vedelikuga, millel võib olla väge pea 100 korda rohkem, kui kuivatatud taimedes ning seega tuleb nendega äärmiselt ettevaatlikult toimetada – enamasti tuleb neid enne igasugust kasutamist lahjendada ning tavaliselt kasutatakse neid ainult välispidiselt; vaid väga harvadel juhtudel võib eeterlikke õlisid asjatundja täpsete juhiste järgi seespidiselt tarvitada.

Eeterlikud õlid on tihti kasutusel nahahoolduses, põletike vähendamiseks, külmetushaiguste ravis, kodustes puhastusvahendites, stressi leevendamiseks ning lihtsalt mõnusa õhkkonna loomiseks aroomiteraapia abil. Kindlasti on peaaegu iga inimene nendega ühel või teisel kujul kokku puutunud, sest need on kasutusel paljudes kreemides ning ka naturaalses kodukeemias. Teema on väga lai ning kõige seonduva kirja panemiseks jääb ühest blogipostituseks väheks, seega toome siin välja vaid põgusa ülevaate. Kellele teema huvi pakub, siis siin on saadaval väga palju põhjalikke teadustöid.

Oluline on meelde jätta see, et eeterlikke õlisid peaks enne nahal kasutamist mõnes baasõlis lahjendama, sest sellega välistad hinnalise eeterliku õli kohese lendumise ning pikendad selle toimet. Teiseks väldid sellega nahaärritust, kuigi enne nahal kasutamist tasub alati õli toimet niikuinii väiksel alal testida, et vältida igasuguse allergilise reaktsiooni tekkimist. Baasõliks sobivad kõiksugused taimeõlid – näteks mandli – jojoba-, päevalille-, või viinamarjaseemneõlid. Rusikareeglina võiks võtt 1-3 tilka eeterlikku õli ühe supilusikatäie baasõli kohta. Baasõlis lahendamine on soovitav isegi õlide vannivette lisamisel.

Endale õlisid hankides peaks kindlasti veenduma selles, et tegemist oleks naturaalse eeterliku õliga, mitte lihtsalt hästi lõhnava õliga. Viimased sobivad kindlasti küll meeleolu loomiseks, kuid raviomadusi neil sellisel kujul ei ole.

Kui kaua eeterlikud õlid säilivad? See sõltub paljudest teguritest. Kõigepealt – eeterlikud õlid ei lähe otseselt “pahaks”, nagu näiteks toit. Need ei hakka hallitama ega muud taolist. Küll aga muutub aja jooksul tänu oksüdeerimisele nende keemiline koostis ning seega ei tasu neid kindlasti igavesti säilitada. Kõiki õlisid tasub eemal hoida hapnikust, kuumusest ning valgusest. Ideaalne koht nende hoidmiseks on tumeda klaasist pudeli sees jahedas kohas. Samuti on igal õlil olemas soovitav aeg, mille jooksul see ära tuleks kasutada. Tsitruseõlid näiteks tuleks ära kasutada paari aasta jooksul, sidrunhein ning teepuuõli 3 aasta jooksul ning lavendel ja eukalüpt 4 aasta jooksul. Pärast seda tuleks nende kasutamisel olla äärmiselt ettevaatlik, sest nende riknemisest otseselt aru ei saa, aga keemiline koostis võib olla muutunud.

Eeterlikud õlid mõjutavad meie keha erinevatel viisidel:

  • Kasutades õlisid nahal imenduvad teatud osad sellest meie nahka ning mõjutavad meid füüsiliselt. Eeterlikke õlisid kasutatakse isegi abivahenditena teatud ravimite naha kaudu manustamisel, nagu on uuritud selles töös. Teatud õlidel on naha kaudu imendumisel raviomadused – näiteks eukalüpt on põletikuvastane ning antiseptiline ning pole ka ime, et seda just sel põhjusel paljudes ravimites ning suuhooldustoodetes kasutatakse. Lavendel leevendab lisaks oma meeldivale lõhnale ka paljusid nahahaigusi nagu näiteks akne, psoriaas jne.
  • Eeterlike õlide sisse hingamine stimuleerib meie närvisüsteemi, eriti neid osasid, mis on seotud emotsioonide, käitumisharjumuste ning pikaajalise mäluga, leiti selles artiklis. Teema vajab veel edasist teaduslikku uurimist, kuid kuna eeterlikke õlisid on rahvameditsiinis juba aastasadu kasutatud, siis kindlasti on seos olemas. Näiteks mõjub lavendliõli kasutamine enne magama minemist rahustavalt – üks lihtne viis selle kasutamiseks on tilgutada mõned tilgad lavendliõli padjale või masseerida lahjendatud õliga õrnalt oma meelekohti. Samuti on leitud, et lavendliõli võib leevendada peavalusid.
  • Aroomiteraapia on mõnus ning lõõgastab meid. Siin ei ole tarvis tõestuseks isegi teadusartikleid, sest võime seda ise omal nahal kogeda. Näiteks joogaõpetaja Kadri kasutab oma tundides apelsini eeterlikku õli ning nii mõnigi õpilane on öelnud, et just see tunni lõpu hetk lõõgastust toova apelsinilõhnaga on see, mis alati matile tagasi kutsub. Tsitruste eeterlike õlisid kasutades on tähtis meeles pidada, et neid ei tohiks kasutada vahetult enne päikese kätte minemist, sest need muudavad naha päikesele tundlikumaks.

 

Milliseid õlisid sina kasutad ning kuidas? Kas sooviksid veel mõnd eeterlikku õli Lumiorava valikus näha? Anna meile kommentaarides märku!

Kõiki LUMIORAV eeterlikke õlisid näed siit.