Postitatud

8 märki sellest, et sul on D vitamiini puudus

D vitamiini puudus

Kuigi päevad muutuvad juba silmnähtavalt pikemaks, siis päris kevad on veel kaugel ning enne seda tabab paljusid meist kevadväsimus. See on tihti tingitud sellest, et organismis on talve jooksul tekkinud D vitamiini puudus. D3 vitamiini nimetatakse ka päikesevitamiiniks, kuna selle parimaks looduslikuks allikaks ongi loomulik päikesevalgus, mida meil Eestis suur osa aastast napib. Pole ka ime, et hinnanguliselt on D vitamiini puudus umbes 75% eestlastest. Kas ka sina kuulud nende hulka või oled alates oktoobri kuust korralikult D vitamiini lisaks tarvitanud ning astud kevadele vastu energilisemalt kui kunagi varem?

D vitamiini puudus ei anna endast koheselt märku ning sümptomid võivad tekkida alles aastate pärast, kuid D vitamiini taset tasub kindlasti kontrollida, kui märkad mõnda järgnevatest märkidest:

  1. Oled tihti tõbine. Üks D vitamiini ülesannetest on immuunsüsteemi toetamine. Kui satud tihti külmetushaiguste, nohu, köha jne ohvriks, siis võib see anda märku D vitamiini puudusest.
  2. Oled pidevalt väsinud. Väsimusel võib olla palju erinevaid põhjustajaid, kuid D vitamiini puudus on siin üks võimalikke süüdlasi.
  3. Krooniline seljavalu. Uuringud on näidanud, et madalama D vitamiini tasemega inimestel valutab selg tihedamini.
  4. D vitamiini puudusega on seostatud ka depressiooni, seda eriti just vanemate inimeste puhul.
  5. Halvasti paranevad haavad. See ei ole küll õnneks tihti esinev sümptom, aga on leitud, et vilets D vitamiini madal tase takistab haavade kiiret paranemist.
  6. Luude hõrenemine. D vitamiini üheks tähtsaks tegevuseks on aidata kaltsiumil imenduda ning see omakorda tagab meile tugevad luud.
  7. Juuste välja langemine. Selle kohta pole küll veel väga palju uuringuid tehtud, aga D vitamiini puudust on seostatud alopeetsiaga.
  8. Ühe uuringu kohaselt on 71% inimesi, kel on krooniline lihasvalu ühtlasi D-vitamiini puuduses.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et D vitamiini puudus põhjustab päris paljut ebameeldivat. Paljude eeltoodud punktide kohta ei ole küll veel väga põhjapanevaid uuringuid, aga kuna kindel on see, et suur osa meist ei saa seda tähtsat vitamiini loomulikul teel piisavalt. Kuna mõistliku tarbimise korral on seda üle doseerida peaaegu võimatu, siis on tasub oma tervisele teene teha ning talvisel ajal D3 vitamiini lisaks tarbida.

Kui sinu D vitamiini varud otsa on lõppenud, siis lisa saad tellida siit.